Answer:
Step 1: Add 4:30 to 45 mins.
4:30 + 45 = 4:75
Step 2: One hour is equivalent to 60 minutes so we need to subtract the 4:75 in 60 mins.
4:75 - 60 mins. = 15minutes
Step 3: That like that i said 60 mins. is equivalent of 1 hour so the 4:60 turn into 5:00pm
Step 4: Plus the 15 minutes in 5:00pm.
5:00 + 15 = 5:15pm
Therefore, the answer is 5:15pm. 5:15 pm that Cailines arrived at her home.
I hope that helped
#CaringOnLearning
[tex]\small\tt\color{lavender}{꧁༒MissLoving༒꧂}[/tex]