a car can travel 180 km in 3 hours,how far can it travel in 7 hours?​

Sagot :

Answer:

the distance car travel in 7 hours is 420km.

Step-by-step explanation:

180 km is equivalent to 3 hours therefore 180+180=360

divide the 180 into 3 so that you will find how many km are there in 1 hour 180÷3=60

therefore:

180+180+60=420km