Anyone know the answer?. Please explain too, thanks

Answer:
60 miles per hour
Step-by-step explanation:
Rate or speed is equal to distance over time.
So, our formula would be
[tex]r = \frac{d}{t} [/tex]
Then, we just substitute all the given values into the formula.
distance = 180 miles
time = 3 hours
rate = ?
[tex]r = \frac{180 \: miles}{3 \: hours} [/tex]
Lastly, we just simplify the equation to get the result.
r = 60 miles/hour
#CarryOnLearning