Seireinaaviz
Seireinaaviz
Math
Answered
If 6 can costs $3,how much will 24 cans cost?
Sagot :
JthanSCOUTviz
JthanSCOUTviz
Write the given as a ratio:
6:3=24:x Multiply the means and extremes (The outer terms and inner terms)
6·x=24·3
6x/6=72/6 Simplify
x=12
Then, 24 cans cost 12$
Answer Link
Tingnan ang lahat ng sagot ( 14+ )
Viz Other Questions
Sanaysay Tungkol Sa Tema Ng Buwan Ng Wika 2015
What Is The Best Solution For Emotional Depression
Kahulugan Ng Haiku??
How To Write 32 Billion 232 Thousand
Packaging Is One Important Feature In Producing Quality Products. A Box Designer Needs To Produce A Package For A Product In The Shapes Of The Pyramid With A Sq
Ano Ang Ibig Sabihin Ng Davao?
Why Did Beowulf Got To Heorot?
Kahulugan Ng Tanka???
Paraan Ng Pagsasagawa Ng Bangon Higa
Ano Ang Tawag Sa Namumuno Sa Thailand