Sagot :
Answer:
in rolling two dice,what is the probablity of getting a sum of 15?
answer:4.6%
Answer:
probability of a sum 15: 10/216 = 4.6%
Step-by-step explanation:
probability of a sum of 16: 6/216=2.8%
Answer:
in rolling two dice,what is the probablity of getting a sum of 15?
answer:4.6%
Answer:
probability of a sum 15: 10/216 = 4.6%
Step-by-step explanation:
probability of a sum of 16: 6/216=2.8%