Sagot :
Answer:
B. s=3km/h
Step-by-step explanation:
s=d/t
s=6km/2hrs
s=3km/h
My answer
Using the formula speed = distance/time, what is the speed of a car travelling for 2 hours in a 6-kilometer distance?
A. 2 km/h
B. 3 km/h
C. 4 km/h
D. 5 km/h
Answer:
B. s=3km/h
Step-by-step explanation:
s=d/t
s=6km/2hrs
s=3km/h
Using the formula speed = distance/time, what is the speed of a car travelling for 2 hours in a 6-kilometer distance?
A. 2 km/h
C. 4 km/h
D. 5 km/h