A crate is pulled with a force of 100 N at a rate of 5 m/s2. Find the mass of the crate​

Sagot :

Answer:

Net force (F) and acceleration (a) is given, i.e. F=100N

a=5m/s^2

We know that,

F=ma , where m is the mass of the crate

We can also write it as,

m=F/a

Now,substituting the values for force and acceleration, mass can be calculated as

m=100/5

m=20kg

For calculating weight (W), we can use the relation

W=mg , where g is the acceleration due to gravity

For earth, g=9.8m/s^2

So, using values for mass and acceleration due to gravity, we can calculate weight as

W=20*9.8

W=196N

Step-by-step explanation:

correct me if i wrong ty