travels 20 miles in 30 minutes what is the average speed?​

Sagot :

Answer:

90mph

Step-by-step explanation:

Speed = Distance÷ Duration. So change the duration into Hour . So 20 mins = 1/3 hour . Then, Speed = 30 mins ÷ 1/3 ..

Then, Speed = 3O mins x 3/1= 90 miles.. so answer is 90 mph.. I hope u will understand. :)