ANONYMOUS999999viz ANONYMOUS999999viz Math Answered A kilo of RICE A costs ₱18, and a kilo of RICE B costs ₱23. How many kilos of each kind must be mixed to produce a 10-kilo rice mixture which costs ₱20 per kilo?