Part of Php 100,000 invested at 3% annual interest rate and the rest at 5%. If the total annual interest from the two investments is Php 4,500, how much is invested at 5% rate?
(pa-help po, thank you <33)


Sagot :

Question:

Part of Php 100,000 invested at 3% annual interest rate and the rest at 5%. If the total annual interest from the two investments is Php 4,500, how much is invested at 5% rate?

Answer:

  • The invested at 5% rate is ₱ 75, 000

Solution:

0.03x - 0.05y= 4500

x + y= 100000

y= 75, 000