Answer:
1. ₱49.00 per kg
2. ₱69.85 per pair
3. ₱103.75 per hour
4. ₱27.16 per person
Step-by-step explanation:
1.
Given:
Rice = 25 kg
Cost = ₱1,225
Solution
Cost per kg = ₱1,225 ÷ 25
= ₱49.00
2.
Given:
Sold socks = 5 pairs
Cost = ₱349.25
Solution:
Cost per pair = ₱349.25 ÷ 5
= ₱69.85
3.
Given:
Salary = ₱830.00
Work = 8 hrs
Solution:
Wage per hr = ₱830.00 ÷ 8 hrs
= ₱103.75
4.
Given:
Computer rent = ₱108.64
4 renters
Solution:
Cost per person = ₱108.64 ÷. 4
= ₱27.16