A car travels 60 km with a speed of 300m/hr,what is the time the car took ?

Answer:
300/60×30=150 =150 km
Explanation:
We have to convert first 30 minutes into hours
In 1 hour is equal to 60 minutes. 30 min is a half of 60. If 30 min is a half of 60, the half of 1 is 0.5. So 30 min is equal to 0.5 hours
We need to find the distance. The formula for distance is distance = time × speed. Substitute the given.
Distance = 0.5 hr × 300 km/hr
Distance = 150 km
Answer:
Explanation: