Answer:
Luis walks 40m toward his truck. He notices he forgot his keys, so he returns back to his house. His total travel time is 95s. Determine average speed and average velocity.
Explanation:
Average speed = 40 meters / 95 s = 0.42 s per meter
Average velocity = 47.71 m/s