Solve the problem.
NOTE:
1.ANSWERS ONLY
2. Use Php for peso sign and no need to write any label as long as you have the peso sign if the problem is about money.


1.)If 12 pens are bought for ₱84.00, how much will you pay for 24 pens at the same rate? *
2.)Candy bought 6 detergent soaps for only 100 pesos. If she would buy Php160.00 of the same detergent soaps, how many she could buy?
3.)Aling Puring bought 4 kilograms of chicken breast for only Php 600. Aling Zenaida bought Php 225 of the chicken breast from the same store that day. How many kilograms of chicken breast did Aling Zenaida bought?

pasagot po plss​