Sagot :
Answer:
A= 22,000.00
Step-by-step explanation:
A=P(1 + rt)
A= 10000(1 + 0.6*2)
A=10000(2.2)
A=22000
Answer:
The simple interest is [tex]\sf1200[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\sf \: Principal \: (P) \: 10,000.00 \times Rate \: of \: Interest(RI) \: 6\% \times Time \: (T) \: 2 years[/tex]
[tex]\sf \: S= 10,000.00 × 6\% \times 2 \: year[/tex]
[tex]\sf \: S= 10,000.00 × 0.06 \times 2 \: years[/tex]
[tex]\boxed{\sf \: S= 1,200}[/tex]