Knowing that weight is the product of mass and acceleration due to gravity, A1 kilograms body at the surface of earth using the value of the earth radius to be 6.4×10⁶ ​

Sagot :

Answer:

GIVEN :

mass of earth = 6×10²

Radius of earth =6.4×10

Height given =200km

Formulae used:

g=Gm/(r+h)²

where:

g=Acceleration due to gravity

m=mass

r= Radius

Explanation:

yung now po ay nasa taas sana po makatulong❤

View image Cutekolng