Yasilyncalzadoviz Yasilyncalzadoviz Math Answered What is ItStudy this problem:Claudine bought 3 pencils for 10 at Marnny's School SuppliesStore. Mirabell bought 6 pencils for P 20. Give the ratio of pencils to theamount of money of each child.To illustrate the problem: