Sagot :
Answer:
a≈6.71m
Using the formula
A=a2
Solving for a
a=A=45≈6.7082m
correct me if I'm wrong :)
Answer:
6.3 cm
Step-by-step explanation:
The sides can be found by taking the square root of the area.
(Area) ¹/2 = s, where s = side.
(40)¹/2 = 6.3.
So the length of a side is 6.3 cm.