[tex]\tt{\huge{\blue{Explanation:}}}[/tex]
The power of an object doing a work W in a given time t is given by
[tex]\boxed{P = \frac{W}{t}}[/tex]
where:
P = power
W = work
t = time
[tex]\tt{\huge{\red{Solution:}}}[/tex]
F = weight = mg
F = (50 kg)(9.8 m/s²)
F = 490 N
W = Fd
W = (490 N)(20 m)
W = 9,800 J
Note: 1 min = 60 s
[tex]P = \dfrac{W}{t}[/tex]
[tex]P = \dfrac{\text{9,800 J}}{\text{60 s}}[/tex]
[tex]\boxed{P = \text{163.33 W}}[/tex]
Therefore, the amount of power expended is 163.33 W.
[tex]\\[/tex]
#CarryOnLearning