gloria bought 8 packs of 250grams of sugar how much did she pay if kilograms cost 48pesos​

Sagot :

Final answer:

96

Step-by-step explanation:

because 250 grams times 8 is = 2000 grams

if you convert 2000 grams to kilograms you will get 2 kilograms

if 1 kilogram costs 48 php and there are 2 kilogram

you need to multiply 48 by 2

so the answer is 96

sana nakatulong:)