your friends new car can go from 0 to 60 m/s in 7 second what is the acceleration​

Sagot :

Answer:

car which goes from 0 to 60 m/s in just 7 seconds. Calculate the acceleration of the car. Therefore, the acceleration of the car is 12.86 m/s2.

Explanation:

pa brainliest

Step by step explanation:

Answer: The final velocity, vf = 60 m/s; the initial velocity, vi = 0; the final time, tf = 7 sec; and the initial time, ti = 0.

Answer: The final velocity, vf = 60 m/s; the initial velocity, vi = 0; the final time, tf = 7 sec; and the initial time, ti = 0.Aavg = Δv / Δt

Answer: The final velocity, vf = 60 m/s; the initial velocity, vi = 0; the final time, tf = 7 sec; and the initial time, ti = 0.Aavg = Δv / ΔtAavg = (60 m/s) / 7 s

Answer: The final velocity, vf = 60 m/s; the initial velocity, vi = 0; the final time, tf = 7 sec; and the initial time, ti = 0.Aavg = Δv / ΔtAavg = (60 m/s) / 7 sAavg = 12.86 m/s2

8.5m/s
I think this correct answer