What is the percentage concentration of solution if 350mL isopropyl is present 500 ml of rubbing alcohol? *​

Sagot :

Answer:

70 %

Explanation:

Use the formula x = (c ÷ V) × 100 to convert the concentration (c) and volume (V) of the final solution to a percentage.

given: c = 350 ml and V = 500 ml.

Solve for x, which is the percentage concentration of the final solution.

x = (350 ml ÷ 500 ml) × 100

x = 70 percent (answer)

Therefore , the final concentration of the solution is 70 % .

good luck!