IST
gra
MULTIPLE CHOICE
Directions: Read and understand each question
very carefully. SHADE the CIRCLE on the Zip
Grade in the second page that corresponds to the
letter of the correct answer Write your complete
solutions in a one whole intermediate paper
A
B.
С
D
8 in
th
1. Janel bought nine apples and seven oranges,
The total amount she paid was at least Php
345. If x represents the cost of each apple
and y is the cost of each orange, which of the
following mathematical statements represent
the given situation?
A. 9x + 7y > 345
C. 9x + 7y < 345
B. 9x + 7y < 345
D. 9x + 7y > 345
А A
B
9
li
lit​