If a second-hand scooter marked ₱70,000 was on sale for 8% off, how much was its sale price?

Sagot :

Answer:

64,400

Step-by-step explanation:

8% = 0.8

70,000 x 0.8 = 56000(remove 1 zero)

70,000 - 5,600 = 64,400

hope it helps;) #CarryOnLearning

Answer:

BrainlyMath on your service!

The final answer is P64400.

Step-by-step explanation:

70000 × 0.08 = 5600

70000 - 5600 = 64400

#CarryOnLearning

#Brainliest