need help
Thank you :D

1.) The tennis ball will have greater acceleration. The object with lesser mass have greater acceleration since mass and acceleration is inversely proportional.
2.) 20m/s
a=f/m
12/0.6 = 20
20N/kg = 20kg*1m/s² / kg = 20m/s²
3.) The acceleration of the ball if its mass is 2 kg is 12 m/s²
We can use the formula of Force ( F = m × a ), and to solve for acceleration we can have the formula ( a = F / m )
a = F / m
= 24 kg·m/s² / 2 kg
= 12 m/s²
4.) -not consistent or having a fixed pattern; liable to change.
-The unit for force is named after Isaac Newton, and it is called the 'Newton', abbreviated 'N'. One Newton is one kilogram-meter per second squared. Here is a slideshow that shows three basic problems using F=ma. Also presented is the algebra used to rearrange the formula when solving for mass or acceleration.