Sagot :
Answer:
B.60.3%
Explanation:
Taking just one atom of Mg and one atom of O you will get a mass of 16.0 + 24.3 = 40.3 for the unit that represents the minimum amount of magnesium oxide. 24.3/40.3 • 100 = 60.3% in mass of magnesium in it.
#Carryonlearning
Answer:
B.
Explanation:
Taking just one atom of Mg and one atom of O you will get a mass of 16.0 + 24.3 = 40.3 for the unit that represents the minimum amount of magnesium oxide. 24.3/40.3 • 100 = 60.3% in mass of magnesium in it.