Determine the amount of money that will be accumulated if a principal of PHP 500 000 is invested at an annual rate of 3.1% for 10 years compounded annually. *

Sagot :

The amount of money accumulated is Php 680,093.398

[tex]\\[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\\[/tex]

Given:

P = Php 500,000

r = 3.1 % or 3.1/100 = 0.031

t = 10 years

n = 2

[tex]\\[/tex]

Required:

Future value

[tex]\\[/tex]

Equation:

[tex]FV\:=\:P{(1\:+\:\frac{r}{n})}^{nt}[/tex]

where:

FV - Future value

P - Principal

r - interest rate

n - compounding periods per year

t - years

[tex]\\[/tex]

Solution:

[tex]FV\:=\:Php\:500,000{(1\:+\:\frac{0.031}{2})}^{(2)(10)}[/tex]

[tex]FV\:=\:Php\:500,000{(1\:+\:0.0155)}^{20}[/tex]

[tex]FV\:=\:Php\:500,000{(1.0155)}^{20}[/tex]

[tex]FV\:=\:Php\:680,093.398[/tex]

[tex]\\[/tex]

Answer:

The amount of money accumulated is Php 680,093.398

[tex]\\[/tex]

[tex]\\[/tex]

#CarryOnLearning